
Kunst til Våland!
Nå er kunstplanen for prosjektet godkjent og de første utlysninger er ute.
– Det betyr at kunstprogrammet for alvor er i gang, forteller Marie Midttun Skretting, prosjektleder for Der vi møtes – kunst i uterom i Stavanger kommune.
I forbindelse med jubileumsåret skal Stavanger kommune nemlig gjennomføre et stort kunstprogram på Våland, i perioden 2025-2027.
– Hvorfor Våland? Det har lenge vært snakk om å få til en kunstakse fra Kannikhøyden, gjennom Mosvannsparken og opp til Ullandhaugtårnet. Målet er å trekke kunst ut av sentrum, blant annet for å være mer i dialog med institusjonene som ligger her, forklarer Skretting og legger til:
– Dette nabolaget har i dag lite kunst i det offentlig rom, og har dessuten lett tilgjengelige parkområder.
Med utgangspunkt i befaringer har et større park- og nabolag på Våland blitt valgt: Fra kulverten ved Mosvannsparken, til Vålandstårnet og Vålandsskogen. Sirevågbakken og krysset Peder Klowsgate/Furras gate utgjør ytterpunktene til områdets nordlige og sørlige punkt.
Kunstplan
Prosjektet består av en serie permanente og temporære kunstverk, samt et kunstfaglig program og et formidlingsprogram.
– Kunstkonsulentene Koffi & Højgaard har, sammen med prosjektets kunstkomite, utviklet en ambisiøs og spennende kunstplan for prosjektet, forteller Skretting videre.
Kunstkonsulentene er Ida Thjømøe Højgaard og Pauline Koffi Vandet. De to har i løpet av våren blitt bedre kjent med området, innbyggerne og det lokale kunstmiljøet.
– Kunsten skal favne bredt. Målet er å skape felleskap for Stavangers innbyggere, oppmuntre til samarbeid og sette spor for framtiden, sier Skretting.
Kunstplanen og programmet består av seks kunstprosjekter, i tillegg til en stor satsning på formidling:
Aksen: Et kunstnerisk grep som tar for seg et større område på Våland, fra Peder Klows gate, til Vålandstårnet, til Mosvannsparken. I dette kunstprosjektet gjennomføres det nå en lukket konkurranse hvor kunstnerne Tiril Hasselknippe, sans façon, Camille Norment og Suzanne Lacy er invitert til å delta.
Kulverten: Et permanent kunstverk i tilknytning til kulverten mellom Mosvannsparken og Vålandsskogen. Dette kunstprosjektet har nå en åpen prekvalifisering for profesjonelle kunstnere i hele Norden. Les utlysning her.
Vålandsskogen: Et midlertidig kunstprosjekt i Vålandsskogen med en åpen prekvalifisering for kunstner i høst. Mer informasjon kommer.
Filmprogram: Kunst- og kortfilm, som både tematiserer og utspiller seg i offentlige rom. Det vil også gjennomføres visning av filmene i samarbeid med Stavanger kunstmuseum sent i høst.
Kunstdøgn: 24 timer med performancekunst på Våland sommeren 2026.
Community: Et sosialt kunstprosjekt hvor en kunstner eller kunstnergruppe vil gå i dialog med en definert brukergruppe på Våland. Se utlysning her.
Kontaktinformasjon
Marie Midttun Skretting
rådgiver
prosjektleder, kunst i uterom 2025
- Mobil:
- 477 87 281
- E-post:
- marie.midttun.skretting@stavanger.kommune.no