Tekststorleik

PC: Hald Ctrl-tasten nede og trykk på + for å forstørre eller - for å forminske.
Mac: Hald Cmd-tasten (Command) nede og trykk på + for å forstørre eller - for å forminske.

Talende web har to lesemoduser:

Pek og lytt

Når ikonet med fingeren på er markert, leser Talende Web opp teksten du peker på, samtidig som du får en visuell tilbakemelding.

Marker og lytt

Markere teksten og deretter klikk på play-knappen for å få den opplest

Menu

  1. Hjem
  2. Nyheter
  3. Idrettens Ildsjelpris 2022

Idrettens Ildsjelpris 2022

Bjørn Øglænd er tildelt Idrettens Ildsjelpris for sin mangeårige innsats for Hinna friidrett.

Denne nyheitssaka er meir enn ein månad gammal. Innhaldet kan derfor vera forelda eller ikkje oppdatert.

Gå til stavanger.kommune.no/nyheter for siste nytt.

Bilde av ordføreren og årets ildsjel 2022.

Prisen ble overrakt av ordfører Kari Nessa Nordtun under en mottakelse i Stavanger Konserthus, der også over 30 idrettsmestere som har bemerket seg i norske- og internasjonale mesterskap ble hedret. Se oversikt lenger nede på siden

Over 30 års innsats

I sin begrunnelse skriver juryen at Øglænd har vært engasjert i idretten sin generelt og Hinna friidrett i over 30 år. De fleste årene som leder, men også nestleder, kasserer og nå som varamedlem. Samtidig har han hatt en rekke andre roller og verv i andre klubber og idrettsorganer.

Juryen trekker fram at Øglænd hver uke stiller på Hinna friidretts faste treningsøkter og hjelper egne, så vel som andre utøvere.

- Trivsel i hverdagen er viktigst

- Det som i alle år har gitt meg mest glede som trener, er det som skjer på treningene og i det daglige. Det er her trivselen må være størst, både for utøverne og apparatet rundt. Men så er det selvsagt ekstra stas når utøverne står på seierspallen etter at vi sammen har jobbet mot et mål, sier Øglænd.

- En hjørnesten

Hinna friidrett beskriver ham som en hjørnestein i sitt idrettslag og en person med teknisk kunnskap, så vel som en god medmenneskelig inspirasjonskilde.

Juryen nevner også at Bjørn Øglænd har organisert treningsleirer, hatt viktige roller på lokale stevner og norgesmesterskap, og vært pådriver for flere utbyggingsprosjekter for idrettslaget og lokalmiljøet.

Om prisen

Idrettens Ildsjelpris ble første gang delt ut i 2010, og er en årlig hedring av de mange ildsjelene som idretten er helt avhengig av. Det er Stavanger kommune og Idrettsrådet som på vegne av hele idretten i Stavanger tildeler Idrettens Ildsjelpris.

Vinneren av Ildsjelprisen mottar en sjekk på kr. 25. 000, og et synlig hedersbevis i form av et diplom.

Internasjonale mestere:

Seilbrett:

Stavanger seilforening

Helle Oppedal                                                          
VM Sølv i U21
foilbrett

Svømming:

Stavanger svømmeklubb

Sarah Louise Rung
EM Bronse
100m bryst                                                                                  
4 NM Gull kortbane                                                                                  

Kampsport:

Stavanger Taekwon-Do klubb

Daniel Hassanipour                                                  
EM Sølv spesialteknikk lag, junior
NM Gull sparring 62kg, junior
NM Gull spesialteknikk, junior

Skøyter:

Stavanger Sandnes skøyteklubb

Marit Fjellanger Bøhm                                             
World Cup Bronse Lagtempo

Roing:

Stavanger Roklub               

Are Strandli                                                              
World Cup dobbeltsculler lettvekt

Norske/Nordiske mestere:

Friidrett:

IL Skjalg

Heder til friidrettsutøvere fra Skjalg IL
Heder til friidrettsutøvere fra Skjalg IL

Elisabeth Slettum                                                     
NM gull 200m

Marin Stray Gautadottir
NM gull stafett 4x800m

Line Myrestø Johansson                                           
NM gull stafett 4x800m

Freya Mjølsnes                                                         
NM gull stafett 4x800m

Sara Busic                                                                
NM gull stafett 4x800m

Spirit Friidrettsklubb

Zerei Kbrom Mezngi                                                
NM gull 10 000m

Kristin Vabø                                                             
NM gull 4x800 mix stafett

Alf Ante Idland Tornensis                                        
NM gull 4x800 mix stafett

Hans Petter Aakre                                                    
NM gull 4x800 mix stafett

Silje Torsvik                                                             
NM gull 4x800 mix stafett   

Ridning:

Villingur Islandshestforening

Utøvere fra Villingur Islandshestforening var blant de som ble hedret av ordføreren.
Utøvere fra Villingur Islandshestforening var blant de som ble hedret av ordføreren.

Maria Gjellestad Bosvik                                           
NM gull – islandshest junior

Lotte Thoresen                                                          
NM gull- islandshest junior

Luisa Husby Sem                                                     
3 NM gull- islandshest junior

Gladur Islandshestforening

Veronica Høgsveen Våland                                     
NM gull, 250m pass                          

Skyting:

Hafrsfjord Pistolklubb

Even Lien Akre                                                        
NM gull, silhuettpistol junior

Golf:

Stavanger Golfklubb

Marthe Wold                                                            
NM gull, lag

Rikke Nordvik                                                          
NM gull, lag

Othilie Riis Lied                                                       
NM gull, lag

Vilde Marie Nystrøm                                               
NM gull, lag

Skøyter:

Stavanger Sandnes Skøyteklubb

Peder Kongshaug                                                    
2 NM gull, junior sprint og senior 1500m

Dans:

Nord-Jæren Sportsdanseklubb

Lars Olav Eltervaag                                                 
NM gull Latin, voksenklasse

Vivian Zygouri                                                         
NM gull Latin, voksenklasse

Andreas Holst Hiim                                                  
NM gull Latin, juniorklasse

Elisabeth Tipton                                                       
NM gull Latin, juniorklasse

Tennis:

Stavanger Tennisklubb

Dorthea Faa Hviding                                                
NM gull, damer senior

Roar Thoen                                                               
NM gull, herrer senior rullestol

Skating:

Stavanger Skateklubb

Elias Nilsen                                                              
NM gull, vertikal rampe senior

Turn:

Stavanger Turnforening

Philip Tveteraas Hauge                                            
NM gull, hopp junior

Svømming:

Stavanger Svømmeklubb

Tobias Moen Olsen                                                  
2x Nordisk mester, 400 fri og 1500 fri                                         
4 NM gull

Susanne Steinnes                                                      
Nordisk mester 8x50 fri stafett
5 NM gull (et individuelt og fire stafetter)

Marthe Cecilie Willumsen                                        
NM gull, 4x100 fri stafett

Anne-Mari Sigmundstad Callahan                           
2 NM gull, stafett junior og stafett senior

Silja Vert-Mönig                                                      
4 NM gull, 1 stafett senior, 3 stafett junior

Karianne Auestad Kjellsen                                       
3 NM gull, stafett junior

Anne Holmaas Johansen                                          
NM gull, stafett junior

Oda Meling                                                               
NM gull stafett junior

Andreas Sigvaldsen                                                  
Nordisk mester, 4x100 fri stafett
NM gull, 4x50 medley junior

Simon Slettevold                                                      
NM Gull 4x50m medley junior

Fabian Shoghl                                                          
NM Gull 4x50m medley junior

Jørund Kalvenes Drengstig                                      
NM Gull 4x50m medley junior

Sola Turn

Emil Andre Solvik-Olsen Espedal                           
NM gull, trampett mix junior

Sykkel:

Stavanger Sykleklubb

Tord Gudmestad                                                      
2 NM gull, creterium og u23 fellesstart

Karsten Larsen Feldman                                          
2 NM gull banesykling

Nora Tveit                                                                
2 NM gull banesykling, tempo

Styrkeløft:

Sandnes Atletklubb                                                

Aleksander Bråten Hauge                                        
NM gull benkpress 93kg, junior

Troppsgymnastikk:

Sandnes Turnforening

Mathea Skattkjær Bråten                                         
NM gull trampett, junior

Stuping:

Stavanger Stupe Club

Martin Dyrstad                                                         
2x Nordisk mester, 3m synkorn og tårn                                                3 NM gull stuping                                        

Kampsport:

Sør-Vest Kendo Klubb

Tormod Lunde Husebø                                            
NM gull kendo