PC: Hold Ctrl-tasten nede og trykk på + for å forstørre eller - for å forminske.
Mac: Hold Cmd-tasten (Command) nede og trykk på + for å forstørre eller - for å forminske.

Talende web har to lesemoduser:

Pek og lytt

Når ikonet med fingeren på er markert, leser Talende Web opp teksten du peker på, samtidig som du får en visuell tilbakemelding.

Marker og lytt

Markere teksten og deretter klikk på play-knappen for å få den opplest

  1. Hjem
  2. Nyheter
  3. Barne- og familiesenteret åpnet

Barne- og familiesenteret åpnet

Barne- og familiesenteret som er et lavterskeltilbud til barn, barnefamilier og gravide er offisielt åpnet.

Ingvild Rønneberg Hidle står ved siden av et skilt med barne- og familiesenteret 2. etasje på. Hun har brukt hår, kongeblå kjole og et stort smil.

STOLT: En stolt virksomhetsleder Ingvild Rønneberg Hidle på åpningsdagen for barne- og familiesenteret.

Senteret har vært i drift en stund allerede. Og endelig kunne barne- og familiesenteret invitere til offisiell åpning med kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun som snorklipper.

-Jeg er så glad for at vi har fått til et lavterskeltiltak. Tusen takk for den jobben dere gjør, sa Nessa Nordtun.

Barne- og familiesenteret, som holder til i Sandvigå 2, er et lavterskeltilbud som skal gi barn, unge og foreldre hjelp og støtte. Tilbudet er gratis og uten henvisning. Tanken er at senteret skal gi hjelp og støtte før det blir nødvendig med tiltak i barnevernet, eller at barne- og ungdomspsykiatrisk (BUP) og andre instanser kommer inn.

Støtte foreldre i å stole på seg selv

Virksomhetsleder Ingvild Rønneberg Hidle er stolt av senteret, og det alle involverte har fått til sammen.
- Tanken er at vi skal komme inn før utfordringene eskalerer. Barn og unges behov skal styre dette tilbudet. Vår oppgave blir å tette noen av hullene som er mellom tjenestene, spre kunnskap om psykisk helse og om normal utvikling, og støtte foreldrene i å stole på egen intuisjon. Vi skal også finne de som ikke oppsøker hjelp, og lose dem dit de kan få hjelp, sa Rønneberg Hidle. 

Kommunalsjef barn, unge og familie Jone Skjelbred var også svært fornøyd med det barne- og familiesenteret har blitt.
-Dette er et eksempel på at vi har vært framoverlente. Det har vært viktig å bygge stein på stein. Jeg er kjempefornøyd med det barne- og familiesenteret har fått til, sa Skjelbred.

Foreldretiltak var spredt

Arbeidet med barne- og familiesenteret ble startet etter at en rapport i 2019 viste at Stavanger kommunes mange tiltak til foreldre var spredt mellom tjenesteområder og virksomheter. Rapporten «Rask hjelp og riktig støtte i foreldrerollen» listet opp 11 tiltak for å få bedre tverrfaglig samhandling og bedre tilrettelagte tjenester. Ett av tiltakene som ble foreslått var å etablere en ny virksomhet. På grunn av pandemien og ny barnevernsreform, senere oppvekstreform, tok det tid før senteret kom på plass.

Men nå er det hjelp å få, for blant annet foreldre som sliter med foreldrerollen og barn og unge med milde til moderate psykiske vansker, uten å gå veien om andre instanser.

Senteret har også en digital spørretjenesten - Foreldre spør - på nettsiden sin.