- Det pågår gravearbeid i deler av Løkkeveien fra mars til 23. oktober 2026.
- Fra 23. oktober fortsetter anleggsarbeidet i Arne Rettedals gate, fra Lars Hertervigs gate opp til Løkkeveien.
- Stavanger kommune skifter ut vann- og avløpsledninger, oppgraderer fortau og gatebelysning, og lager ny gangforbindelse mellom Arne Rettedals gate og Olavskleivå.
Lyse legger rør for fjernvarme og fiberkabler, mens Lnett legger strømkabler. - Gatene er stengt kvartal for kvartal, der det til enhver tid pågår anleggsarbeid.
Det er mulig å kjøre til eiendommene. - Nære omkjøringer er skiltet, men velg gjerne omkjøringsmuligheter utenfor sentrum.
Også alternative veier for syklister og gående er skiltet når det trengs.
Anleggsarbeid i Løkkeveien og Arne Rettedals gate
Kort fortalt:
Om anleggsarbeidet
Det pågår anleggsarbeid i Løkkeveien og Arne Rettedals gate i opptil halvannet år fra midten av mars 2026.
Anleggsarbeidet er et samarbeid mellom Stavanger kommune, Lyse Neo, Lyse Tele og Lnett.
Stavanger kommune fornyer vann- og avløpsanlegg, oppgraderer annen infrastruktur i grunnen og fornyer gatebelysningen. Fortauene i Arne Rettedals gate blir oppgradert med ny belegningsstein.
Lyse legger rør for fjernvarme ned mot sentrum, en fortsettelse av arbeidet med å legge fjernvarmerør i Møllegata og nedre del av Eiganesveien.
Vi etablerer også en ny trapp og gangforbindelse mellom Arne Rettedals gate og Olavskleivå. Fotgjengere får dermed en direkte passasje mellom St. Olavs gate og Øvre Kleivegate. Samtidig setter vi opp en solid støtte for det vernede treet, som lener seg ut over Arne Rettedals gate på dette stedet.
Fortau i Arne Rettedals gate og den nye gangforbindelsen er finansiert av Bymiljøpakken.
Framdrift
Arbeidet skjer i etapper:
- Løkkeveien, mellom St.Svithuns gate til Eiganesveien, fra 18. mars til slutten av oktober 2026.
- Arne Rettedals gate, fra Løkkeveien til Lars Hertervigs gate, og en del av Olavskleivå, fra 23. oktober 2026 til sommeren/høsten 2027. Da blir også gangforbindelsen til Olavskleivå etablert.
Både i Arne Rettedalsgate og Olavskleivå er det arkeologisk overvåking av arbeidet, og eventuelle funn vil kunne forsinke framdriften. Også uforutsigbare grunnforhold kan gi endringer i framdriften.
Konsekvenser for nabolaget
- Berørte naboer blir varslet med sms om eventuelle endringer i adkomst og framdrift, og når anlegget nærmer seg de berørte naboenes eiendommer.
Meldingene sendes til mobiltelefoner som er registrert på berørte adresser ved anleggsområdet. Andre som ønsker å bli inkludert i slike varslinger, kan ta kontakt med nabokontakten. - Nabokontakten vår er også tilgjengelig for andre spørsmål fra naboer og andre berørte.
- Alt anleggsarbeid fører dessverre med seg ulemper. Det kan være støv, støy, anleggstrafikk eller begrenset tilgjengelighet for beboere og deres gjester. Vårt mål er å være til så lite bry som mulig.
Konsekvenser for trafikken fra 23. oktober:
- Løkkeveien er åpen for biltrafikk.
- Arne Rettedals gate, fra Løkkeveien til Lars Hertervigs gate, er stengt for gjennomkjøring.
- Arbeidet starter helt nederst i Arne Rettedals gate. Da vil det være tilgang til eiendommer og varelevering i St. Olavs gate og Knud Holms gate via Løkkeveien.
- Busstrafikk legges om. Se info på kolumbus.no.
- Lars Hertervigs gate, som har vært stengt i forbindelse med byggearbeider på og rundt rådhuset, er åpen for enveistrafikk i retning mot sentrum.
Mellom Løkkeveien og Herbarium / P-Posten / svømmehallen går trafikken begge veier. - Nærmeste omkjøringer blir skiltet mens arbeidet pågår.
- Velg gjerne alternative veier utenom sentrum hvis det er mulig, i perioder med mye trafikk kan de lengste omveiene være de raskeste.
Kontaktinformasjon
Alexander Levitskiy
prosjektleder
- Mobil:
- 482 01 127
- E-post:
- alexander.levitskiy@stavanger.kommune.no