Havbruk i Stavanger kommune
Stavanger er Norges fjerde største havbrukskommune, målt i produsert mengde laks. Det ble i 2020 produsert ca 103 000 tonn laks i Rogaland og Agder. Det er hele 20 matfisklokaliteter innenfor Stavanger kommunes grenser (markert med røde sirkler på kartet).
Stavangerregionen
Stavangerregionen er viktig for utviklingen av fremtidens havbruk. Det planlegges investeringer for flere milliarder kroner innen sektoren i vår region de nærmeste årene.
Stavanger kommune sin oppgave i dette blir å legge til rette for at vår region skal ta førersetet.
Dette gjør kommunen
Kommunen skal legge godt til rette for næring i det kommunale planverket, og ha et høyt servicenivå for eksisterende virksomheter og etablerere. Kommunen som innkjøper skal stimulere til nyskaping og grønn vekst i lokalt næringsliv.
For å støtte satsningsområdene, og skape gode vilkår for næringslivet, vil kommunen bidra som forvalter, tjenesteprodusent og entreprenør:
- Forvaltningsrollen handler om å ivareta brede samfunnsmessige interesser i henhold til offentlige lover, forskrifter og regler. Det handler om å ta ansvar for forvaltning av felles goder.
- Produsentrollen handler å yte tjenester overfor lokalnæringsliv (bedrifter og etablerere).
- Entreprenørrollen handler om å starte og gjennomføre utviklingsprosjekter i samarbeid med næringslivet, utvikle og følge opp strategiske planer, delta på lokale næringslivsarenaer, gjennomføre bedriftsbesøk, og generelt være "på".
Les også:
Kommunen bestemmer selv sin arealdisponering i sjø gjennom utarbeidelse av kommuneplanens arealdel.