- Søknadsfrist: 1. februar
- Målet med tilskuddsordningen er å fremme deltakelse og integrering i samfunn og arbeidsliv blant personer med innvandrerbakgrunn i Norge.
- En ny forskrift for ordningen gjelder fra 2026. Les forskriften her. Forskrift om tilskudd til integreringsarbeid i regi av frivillige organisasjoner - Lovdata
- Bevilgning for 2026: NOK 4 586 987
Tilskudd til integreringsarbeid i regi av frivillige organisasjoner
Kort fortalt
Mål og målgruppen for ordningen
Målet med tilskuddsordningen er å fremme deltakelse og integrering i samfunn og arbeidsliv blant personer med innvandrerbakgrunn i Norge gjennom følgende delmål:
a. økt deltakelse, medvirkning og representasjon blant personer med innvandrerbakgrunn på ulike samfunnsarenaer og i det frivillige organisasjonslivet lokalt og nasjonalt
b. økt kunnskap om det norske samfunnet, bedre norskferdigheter og digitale ferdigheter og å bidra til kvalifisering for deltakelse i arbeid og utdanning blant personer med innvandrerbakgrunn
c. motvirkning av barrierer mot integrering, slik som rasisme, diskriminering, negativ sosial kontroll, æresmotivert vold, kjønnslemlestelse og tvangsekteskap samt arbeid med økt likestilling mellom kjønnene
d. økt kunnskap om deltakelse og integrering i befolkningen, styrket kompetanse og kapasitet i frivillige innvandrerorganisasjoner og økt samarbeid mellom organisasjonene og med offentlige myndigheter.
Målgruppen for tilskuddsordningen er personer med innvandrerbakgrunn inkludert beboere i asylmottak, og øvrig befolkning. Med «personer med innvandrerbakgrunn» mener vi personer som er født i utlandet av to utenlandsfødte foreldre eller som er født i Norge av to utenlandsfødte foreldre.
Hvem kan få tilskudd?
Frivillige organisasjoner som er registrert i Frivillighetsregisteret kan søke. Organisasjonen må være registrert med adresse i Stavanger.
Med frivillige organisasjoner mener vi en sammenslutning av personer eller virksomheter som driver virksomhet på ikke fortjenestebasert og ikke-offentlig basis. En frivillig organisasjon baserer en stor del av driften på medlemskontingenter, gaver, innsamlede midler eller frivillig arbeidsinnsats og offentlig støtte.
Hva gir vi tilskudd til?
Vi gir tilskudd til tiltak eller prosjekter som har personer med innvandrerbakgrunn i Stavanger som hovedmålgruppe. Målgruppen omfatter også beboere i asylmottak i Stavanger. Tiltaket/prosjektet må gjennomføres i Stavanger i 2026, og må bidra til å nå ett eller flere av følgende mål:
a. at personer med innvandrerbakgrunn i større grad deltar på ulike samfunnsarenaer og er representert og får økt medvirkning i det frivillige organisasjonslivet
b. at personer med innvandrerbakgrunn får
økt kunnskap om det norske samfunnet
bedre norskferdigheter (norsktrening)
bedre digitale ferdigheter
blir bedre kvalifisert for deltakelse i arbeid og utdanning
c. å motvirke barrierer mot integrering, som for eksempel
rasisme, diskriminering, negativ sosial kontroll, æresmotivert vold, kjønnslemlestelse, tvangsekteskap;
å jobbe for økt likestilling mellom kjønnene
d. Økt kunnskap om deltakelse og integrering i befolkningen, styrket kompetanse og kapasitet i frivillige innvandrerorganisasjoner og økt samarbeid mellom organisasjonene og offentlige myndigheter.
I hvilken grad tiltak som mottar tilskudd bidrar til å nå målet med ordningen, blir blant annet vurdert etter følgende kriterier:
- flere inkluderende sosiale møteplasser og aktivitetstilbud hvor personer med innvandrerbakgrunn deltar
- større mangfold i frivillige organisasjoner, ved at flere personer med innvandrerbakgrunn blir frivillige, medlemmer, tillitsvalgte eller ansatte
- flere deltakere kommer i arbeid eller utdanning
- flere jenter og kvinner med innvandrerbakgrunn deltar på ulike samfunnsarenaer og i fritidsaktiviteter
- flere personer med innvandrerbakgrunn deltar i den offentlige debatten
- økt samarbeid mellom innvandrerorganisasjoner og andre frivillige og offentlige aktører.
Skal dere gjennomføre et nasjonalt tiltak eller prosjekt?
Da kan dere ikke søke tilskudd hos Stavanger kommune, men kan søke hos Integrerings- og mangfoldsdirektoratet (IMDi).
Mer informasjon på IMDis nettsider
Tilskuddet kan ikke brukes til
Du kan ikke motta tilskudd til det samme prosjektet fra Stavanger kommune og IMDi.
Du kan ikke motta tilskudd til dekning av samme kostnad eller aktivitet fra flere offentlige tilskuddsordninger.
Tilskudd kan ikke benyttes til aktivitet som danner grunnlag for profitt for din organisasjon eller nærstående part, til tilbud om norskopplæring som faller inn under norskopplæringsordningen eller til tjenester som er pålagt offentlige myndigheter med hjemmel i integreringsloven eller andre lover.
Tilskudd kan ikke brukes til investeringer. Med investeringer mener vi anskaffelser av utstyr som har en varighet utover tilskuddsperioden. Dette kan være inventar, transportmidler, kostbart IT-utstyr, prosjektering av bygninger og uteområder. Det er likevel mulig å søke om få dekket utstyr som er nødvendig for å gjennomføre tiltaket det er gitt tilskudd til.
Dette må være med i søknaden
- organisasjonens navn, adresse, organisasjonsnummer, kontonummer og kontaktperson i organisasjonen
- beløpet organisasjonen søker om og hvilke kostnader og aktiviteter tilskuddet skal finansiere
- informasjon om hvordan tilskuddet vil bidra til å nå ett eller flere av delmålene med tilskuddsordningen, opplysning om hvem tiltaket retter seg mot, hvordan organisasjonen vil nå dem og en beskrivelse av resultatene organisasjonen forventer at tiltaket vil ha
- organisasjonens vedtekter som blant annet viser organisasjonens formål
- regnskap for organisasjonens virksomhet. Dersom organisasjonen er regnskapspliktig etter regnskapsloven, skal organisasjonen sende inn årsregnskap for organisasjonen fra siste avsluttede regnskapsår
- informasjon om organisasjonen søker om tilskudd fra flere tilskuddsforvaltere etter denne tilskuddsordningen, har mottatt eller søker om tilskudd over andre offentlige tilskuddsordninger eller fra andre finansieringskilder, og hvilke beløp det i så fall gjelder
- en beskrivelse av hvordan organisasjonen skal sikre god økonomistyring
I tillegg må du ha med:
a. aktivitets- og fremdriftsplan
b. eget budsjett for prosjektet
c. en plan for graden av frivillig innsats i prosjektet
d. informasjon om eventuelle samarbeidspartnere
e. opplysninger om organisasjonens kompetanse og tidligere erfaring med tilsvarende prosjekter.
Dersom du søker om tilskudd til inkluderende sosiale møteplasser og aktivitetstilbud, så må du i søknaden gi en beskrivelse av hvordan tiltaket vil supplere eksisterende lignende fritidstilbud i lokalsamfunnet.
Ved søknader om prosjekttilskudd rettet mot beboere i asylmottak må du dokumentere avtalt eller inngått samarbeid med ledelse, samarbeids- eller beboerråd eller Stavanger kommune.
Organisasjoner som får flerårig tilskudd, skal hvert år i tilskuddsperioden sende forenklet søknad. Krav til innholdet i den forenklede søknaden skal komme frem av det første tilskuddsbrevet.
Slik vurderer vi søknader
I vurderingen av søknader legger Stavanger kommune vekt på følgende:
- om formålet organisasjonen søker om tilskudd til er klart definert og faller inn under målet med tilskuddsordningen, og at søknaden beskriver på en tydelig måte hvordan du vil nå målet og personene tiltaket er rettet mot
- organisasjonens regnskap og budsjett, og organisasjonens årsregnskap dersom organisasjonen er revisjonspliktig etter regnskapsloven
- organisasjonens totale økonomi, inkludert støtte fra andre finansieringskilder
- organisasjonens kompetanse, inkludert tidligere erfaring og måloppnåelse
- risiko ved å gjennomføre prosjektet eller ved drift og hva organisasjonen gjør for å redusere risikoen.
Stavanger kommune legger også vekt på:
- organisasjonens aktivitets- og fremdriftsplanbudsjett for prosjektet og graden av frivillig innsats i prosjektet
- dersom søknaden gjelder tilskudd til inkluderende sosiale møteplasser og aktivitetstilbud, legger vi også vekt på om tiltaket er et supplement, og ikke en konkurrerende aktivitet, til eksisterende lignende fritidstilbud i lokalsamfunnet.
Stavanger kommune kan legge vekt på variasjon i type prosjekter, hvem tiltakene retter seg mot og organisasjoner som mottar tilskudd. Stavanger kommune kan avslå eller redusere prosjekttilskudd hvis organisasjonen mottar finansiering fra andre offentlige tilskuddsordninger eller andre finansieringskilder.
Størrelsen på tilskuddet fastsettes på grunnlag av en helhetlig vurdering av behovet organisasjonen har synliggjort i søknaden, sett opp mot krav og forutsetninger i forskriften.
Dette må være med i rapporteringen
Tilskudd skal brukes og regnskapsføres i regnskapsåret, med mindre noe annet følger av tilskuddsbrevet.
Du skal levere sluttrapport og regnskapsrapport som viser hvordan tilskuddet er brukt, sett opp mot kravene i forskriften og i tilskuddsbrevet. Sluttrapporten og regnskapet skal vise hvordan tilskuddet har bidratt til å oppnå målet med tilskuddsordningen, hvordan det er i tråd med målet og aktivitetene organisasjonen har beskrevet i søknaden, samt kriteriene for måloppnåelse:
- større mangfold i frivillige organisasjoner, ved at flere personer med innvandrerbakgrunn blir frivillige, medlemmer, tillitsvalgte og ansatte lokalt og nasjonalt
- flere deltakere i tiltaket kommer i arbeid eller utdanning
- flere jenter og kvinner med innvandrerbakgrunn deltar på ulike samfunnsarenaer og i fritidsaktiviteter
- flere inkluderende sosiale møteplasser og aktivitetstilbud hvor personer med innvandrerbakgrunn deltar
- økt samarbeid mellom innvandrerorganisasjoner og andre frivillige og offentlige aktører
- flere personer med innvandrerbakgrunn deltar i den offentlige debatten
- økt kunnskapsdeling og styrket kunnskapsgrunnlag om integreringsarbeid som er relevant for målet med ordningen, for eksempel gjennom forskning og erfaringsdeling.
Fristen for å sende inn regnskap og sluttrapport er fastsatt i tilskuddsbrevet. Bruken av tilskuddet skal settes opp i egen regnskapsoppstilling eller i en note til regnskapet. Dersom deler av tilskuddet ikke er brukt, må det fremgå av rapporten. Du må også redegjøre for eventuelle avvik fra søknaden og kravene i tilskuddsbrevet.
I tillegg til skal du sende inn et eget regnskap for prosjektet som viser hvordan tilskuddet er brukt.
Ved flerårige tilskudd må du sende inn framdriftsrapporter underveis i perioden. Dersom deler av tilskuddet ikke er blitt brukt, kan du søke om å få tilskuddet overført til neste år. Sluttrapport og årsregnskap skal sendes inn etter siste året for tildeling. Krav til innholdet i framdriftsrapport skal følge av det første tilskuddsbrevet.
Du skal levere sluttrapport og regnskapsrapport som viser hvordan tilskuddet er brukt, hvordan det har bidratt til å oppnå målet med tilskuddsordningen, og eventuelle avvik sammenlignet med søknad og budsjett.
Reaksjoner hvis ikke kravene blir oppfylt
Hvis du på rapporteringstidspunktet ikke oppfyller kravene i forskriften og tilskuddsbrevet, eller gir uriktige opplysninger, kan Stavanger kommune stoppe videre utbetalinger eller kreve at du betaler tilbake hele eller deler av tilskuddet. Hvis du har fått utbetalt for mye tilskudd eller ikke brukt et tilskudd i samsvar med kravene i forskriften og tilskuddsbrevet, kan det som er for mye utbetalt eller som skal tilbakebetales, trekkes fra i senere tilskudd. Ved flerårig tilskudd, kan Stavanger kommune trekke fra ubrukte midler i neste års tilskudd hvis ikke det er innvilget søknad om at midlene overføres til neste år. Dersom tilskuddet ikke kan brukes til tiltaket, eller ikke kan brukes innen rimelig tid, skal du tilbakebetale tilskuddet.
Kontaktinformasjon
Jurgita Kristiansen
rådgiver
tilskudd til integreringsarbeid i regi av frivillige organisasjoner
- Mobil:
- 905 64 207
- Telefon:
- 51 91 24 84
- E-post:
- jurgita.kristiansen@stavanger.kommune.no